Dozowniki mydła do rąk Merida
Popularny dozownik mydła
MERIDA TOP DN1TN
dozownik mydła do rąk MERIDA TOP z niebieskim oknienkiem DN1TN

Jaki dozownik do mydła wybrać?

Wybór dozownika do mydła nie jest sprawą trudną, ale należy uniknąć podstawowych błędów popełnianych na tym etapie, które mogą skutkować niewygodą użytkowników, bałaganem w łazience, powtarzającymi się usterkami. Poniżej kilka kwestii które warto rozważyć wybierając dozownik mydła.

Rodzaje dozowników mydła

Podstawowy podział to forma w jakiej jest dozowane mydło. Do wyboru mamy dozowniki mydła w pianie, płynie lub sprayu. Obecnie dozowniki mydła w pianie zdobywają coraz większą popularność dzięki kilkukrotnie większej wydajności z litra, braku wycieków i największej estetyce.

Wybierając dozownik mydła należy także zdecydować jaka forma uzupełniania mydła jest korzystniejsza lub bardziej praktyczna z punktu widzenia interesu właściciela / administartora obiektu. W ofercie występują dozowniki na mydło uzupełniane z kanistra lub w postaci wkładów. Pierwsze rozwiązanie daje możliwość zakupu mydła praktycznie wszędzie, co może decydować o szybkości zakupu, ale już niekoniecznie o jego opłacalności. Najtańsze, niesprawdzone praktycznie mydła będą wyciekać z dozowników powodując 10-cio a nawet 20-to krotnie większe jego zużycie oraz wiecznie rozlany płyn przy umywalkach. Dobrej jakości mydło w płynie w kanistrze, to dobre rozwiązanie, gdy właściciel lub administrator jest w stanie zapewnić, że 100% zakupionego mydła zostanie wykorzystane w dozownikach, do których je przeznacza i nie będzie zasilać również obcych łazienek. Mydło we wkładach to rozwiązanie higieniczne i łatwo policzalne. Za jeden wydany pełny wkład osoba administrujący otrzymuje od serwisu jeden pusty po wymianie.

Dozowniki do mydła w płynie można najprościej podzielić ze względu na sposób montażu. Wyróżnia się więc dozowniki ścienne, nablatowe i do zabudowy. W zależności od sposobu instalacji, dozowniki napełnia się od góry lub wymienia zbiornik z mydłem pod blatem lub w znajdującym się za łazienką pomieszczeniu. Dozowniki mydła mogą być połączone w systemy centralnego dozowania mydła, które zmniejszają częstotliwość, pracochłonność i czasochłonność uzupełniania mydła.

Materiał na dozownik

Dozowniki płynów dezynfekcyjnych i mydeł (zarówno tych w pianie, jak i w płynie) wykonywane są z różnych materiałów, przy czym najczęściej wykorzystywane są ABS i stal szlachetna. ABS jest trwałym tworzywem sztucznym o wysokiej gęstości i sztywności. Jest to materiał odporny na uszkodzenia mechaniczne, ale ma jedną zasadniczą wadę: ciemnieje i kruszeje pod wpływem promieniowania UV. Z tego powodu alternatywą jest właśnie stal, a nie inne tworzywo: jest trwała, estetyczna, łatwa do utrzymania w czystości i ma tę zaletę, że jest materiałem o właściwościach bakteriostatycznych, a więc łatwiej jest utrzymać czystość bakteriologiczną tam, gdzie jest to niezbędne.

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze dozownika mydła?

W przemysłowych i hotelowych dozownikach bardzo ważne jest, aby awaria nie wymuszała od razu wymiany całego dozownika. Dostępność części zamiennych (pompek, przycisków, obudów oraz kluczyków do modeli zamykanych) może być różna, natomiast właśnie ten czynnik może zadecydować o ostatecznych kosztach eksploatacji dozownika. Warto zainteresować się budową dozownika. Im jest prostsza, tym łatwiej utrzymać dozownik w czystości. Szczególnie istotne jest to w przychodniach, szpitalach, gabinetach odnowy biologicznej i w łazienkach ogólnodostępnych. Problemem jest bowiem wilgoć, która razem z drobnymi zanieczyszczeniami może zbierać się w szczelinach konstrukcji i powodować rozwój grzybów lub bakterii. Na etapie planowania łazienki koniecznie należy przewidzieć miejsce na odpowiednią ilość dozowników. Najmniejsza akceptowalna ich liczba jest równa ilości umywalek pomniejszonej o jeden. Optymalnym rozwiązaniem jest zapewnienie dostępu do odrębnego dozownika przy każdej umywalce – pozwoli to uniknąć kolejek i ułatwi utrzymanie porządku w łazience.

Dozownik mydła w pianie
Merida Stella DSM203
Merida Stella DSM203

Który dozownik wybrać?

Zwykle wybór dozownika podyktowany jest ceną. Nie jest to właściwe podejście. Nawet nie zajmując się szczegółami takimi jak konieczność obsługi technicznej, choćby w zakresie podstawowym, czyli uzupełnienia zapasu mydła, dozowniki muszą być nie tylko rozwiązaniem ekonomicznym, ale także estetycznym i funkcjonalnym. Dlatego właśnie najlepiej udaje się wszystko zorganizować, kiedy dozowniki zostaną uwzględnione w projekcie łazienki, a nie pojawią się tam bez analizy potrzeb użytkowników po prostu zamiast tradycyjnych mydelniczek. Najprostsza rada: wybieraj dozowniki, których użytkownicy nie będą w stanie (celowo lub nie) uszkodzić. Jeśli w łazience znajduje się okno, stawiaj raczej na stal nierdzewną, a nie na dozowniki z tworzywa sztucznego, zawsze umieszczając je tak, aby użytkownik nie musiał mydła „nosić”, ale by było ono dostępne tam, gdzie jest potrzebne. Te kilka banalnych rad rozwiąże sporą część Twoich problemów.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą dozowników mydła do rąk. Kliknij Dozowniki mydła

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl